Cholestone - Каливита

Go to content

Cholestone

Cholestone
Други производи Каливита
90 таблети

додаток во исхраната
Количина на залиха: 56
1200 ден
здраво срцеГрижете се за срцето и холестеролот

Активните состојки на производот Cholestone значително го поддржуваат одржувањето на нормалните нивоа на холестерол и имаат позитивен ефект врз правилното функционирање на срцето
25% попуст за прво купување >>
стрелка

Како да се намали холестеролот брзо

Примени диета и

таблети за намалување на холестеролот

Calivita Cholestone
додаток во исхраната

Поради несоодветен начин на исхрана или генетска предиспозција голем процент од населението живее со зголемено ниво на холестерол во крвта. Тоа не е само прост феномен, туку за време на подолг период може да предизвика сериозни здравствени проблеми. Дали и Вие се соочувате со истиот проблем?

 


За кого се препорачува?

Холестеролот припаѓа во липидите кои нашиот организам е способен да ги произведе и кои во извесна мерка му се потребни. Но, превисокото ниво на холестерол е фактор на ризик по здравјето. Со намалување на нивото на холестеролот за 1-2 единици можеме да го намалиме ризикот од појава на кардиоваскуларни заболувања за најмалку 10%. Намалувањето на нивото на холестерол може, покрај употребата на соодветни телесни активности и исхрана, најдобро да се постигне со внесување на омега-3 незаситените масните киселини. Нивниот најдобар природен извор е лененото масло. Лукот одлично му помага на кардиоваскуларниот систем, а лецитинот и хромот добро влијаат на метаболизмот на мастите, додека витамините Ц и Е делуваат како антиоксиданти.

 


90 таблети

Дозирање
3 х 1 таблета дневно по оброк или по препорака на лекар

Состав
Ленено масло 200 мг
Јаболков пектин 200 мг
Лук 100 мг
Витамин Ц 60 мг
Витамин Е 10 мг
Хром 50 мцг
Лецитин 100 мг

Не се препорачува употреба при абдоминална болка, илеус, отежнато голтање, кај хормон зависни тумори, бремени жени и доилки. Лицата кои користат лекови треба да се консултираат со својот лекар пред употреба на производот.
Со користење на правилно избалансирана и разновидна исхрана, активен животен стил и постојана контрола на нашето здравје, можеме да направиме многу добро за нашето тело. Покрај тоа, додавањето со активни состојки на Cholestone, како што е лукот, може да му помогне на нашиот кардиоваскуларен систем.

Холестеролот е една од супстанциите произведени од нашето тело, што ни треба во строго дефинирани количини. Таа е составен дел на секоја клетка, исто така е блок за многу хормони (вклучувајќи го и сексот). Во плазма, холестеролот е поврзан со протеини во форма на липопротеини:

• се нарекува HDL липопротеин со висока густина "Добар" холестерол, кој е насочен од ткивата до црниот дроб;

• Липопротеин со ниска густина LDL и липопротеин со многу ниска густина VLDL - значи т.н. "Лош" холестерол, кој обично се акумулира на ѕидовите на крвните садови. ЛДЛ холестеролот го зголемува депонирањето на мастите во ѕидовите на крвните садови, додека ХДЛ го блокира овој процес. Затоа, од гледна точка на нашето здравје, не е доволно да се следи целокупното ниво на холестерол - пред сè, внимание треба да се обрне на пропорциите помеѓу вредностите на "добриот" и "лошот" холестерол. Нивото на холестерол во телото зависи, меѓу другите од генетска предиспозиција, но и други фактори - кои можеме да ги контролираме. Урамнотежената исхрана, активниот животен стил и адекватното дополнување ќе помогнат во одржувањето на нормалните нивоа на холестерол.

Меѓу активните состојки Cholestone може да се разликува лук, кој има позитивен ефект врз нивото на липиди во крвта, го поддржува функционирањето на срцето и имунолошкиот систем. Ленено масло има корисен ефект врз срцето. Хром има позитивен ефект врз метаболизмот на јаглени хидрати, протеини и масти, како и витамини Ц и Е за да помогне да се заштитат клетките од оксидативен стрес. Производот, исто така, содржи пектин од јаболка, лецитин.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Cholestone - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Cholestone
  Back to content