#glamUp - Каливита

Go to content

#glamUp

#GlamUp
Други производи Каливита
500 гр.

Напиток во прав со висока доза на колаген
Количина на залиха: 10
4150 ден
Овој производ содржи висока доза на хидролизиран колаген, а како дополнување во својот состанв има хијалуронска киселина и неколку природни антиоксиданти. Активните состојки во составот можат да допринесат за намалување на појавата и зголемувањето на брчките, во подобрување на хидратацијата и затегнатоста на кожата и др.
25% попуст за прво купување >>
#GlamUp - Напиток во прав со висока доза на колаген

колаген и хијалуронска киселина

Напиток во прав со висока доза на колаген

Овој производ содржи висока доза на хидролизиран колаген, а како дополнување во својот состанв има хијалуронска киселина и неколку природни антиоксиданти. Активните состојки во составот можат да допринесат за намалување на појавата и зголемувањето на брчките, во подобрување на хидратацијата и затегнатоста на кожата и др.

Овој напиток е со многу пријатен цитрусин вкус и во својот состав не содржи конзерванси, вештачки бои, додадени шеќери, глутен, соја, лактоза или ГМО. Во себе содржи говедски колаген, кој во себе не содржи честички на  „BSE” (кравјо лудило).

За кого се препорачува?
•    Жени од 20-30 години, за да ја сочуваат еластичноста на кожата и полесно да ја регенерираат по интензивно сончање (или солариум), како и по долги ноќни забави.
•    Жени од 30-50 година, за да ја намалат појавата на брчки.
•    Сите жени и мажи над 50 години, за да го одржаи и одложат стареењето на кожата.
•    За време на менопаузата, за ублажување на промените на кожата, кои настануваат поради хормонални промени.
•    Лицата кои на лицето и кожата имаат бубуљици, рани, пеги или лузни, за намалување на воспалениата (иритациите) на кожата за истата да добие унифициран изглед.
•    Во случаи на егема или лузни од хируршки интервенции, за полесно да се формира ново кожно ткиво.
•    Жени кои планираат мајчинство или оние ои се породиле, за да се намали видливоста на стриите кои нстанале во таа ситуација.
•    Лица кои се на интензивно слабеење, за да се намали видливоста на стриите.
•    Лица кои се склони кон целулит, за да го подобрат изгледот на кожата.
•    Спортисти, за да се намали видливоста на стриите, кои настанале поради пркумерен раст на мускулите.

ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА...
Дека продукцијата на колаген и хијалуронска киселина во телото постепено се намалува по 30-тата година?

ИЗВОР:
*Effects of a Combination of Water-Soluble Coenzyme Q10 and Collagen on Skin Parameters and Condition: Results of a Randomised, Placebo-Controlled, Double-Blind Study - Žmitek K et al., Nutrients. 2020 Feb 27;12(3).; Ingestion of an Oral Hyaluronan Solution Improves Skin Hydration, Wrinkle Reduction, Elasticity, and Skin Roughness: Results of a Clinical Study - Imke Göllner, et al., J Evid Based Complementary Altern Med. 2017 Oct; 22(4): 816–823.; Beneficial Effects of Collagen Hydrolysate: A Review on Recent Developments - Hongdong Song Bo Li. Biomed J Sci & Tech Res; Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails - Doris Hexsel et al., J Cosmet Dermatol. 2017;1–7.; Dietary compound ellagic acid alleviates skin wrinkleand inflammation induced by UV-B irradiation - Ji-Young Bae et al., Experimental Dermatology 2010; 19: e182–e190.
500 гр.

Дозирање
Измешајте една дозерка (cca. 17 гр.) со 250 мл. вода и употребувајте го секој ден.

Состав
Хидролозиран Колаген 59 гр
Алфа-липоична киселина 588 мг
Хијалуронска киселина натриум 441 мг
Екстракт од калинка (DER 45:1) 294 мг
Елагична киселина 132 мг
Коензим Q10 294 мг
Екстракт од сладок компир (DER 6:1 Ipomoea batatas) 235 мг
Бета каротен 29.4 мг
Ликопен комплекс 29.4 мг
Екстракт од лутеин 14.7 мг
Зеаксантин 14.7 мг

Советувајте се со Вашиот доктор во случај кога користите анти-коагулантни лекови кои содржат warfarin бидејќи коензимот Q10 и витамонот Е може да ја променат нивната ефкасност. Бета каротенот не е замена на надворешна заштита од УВ зрачење, Доколку користите лекови за намалување на шеќер во крвта, советувајте се со Вашиот доктор бидејќи колагенот и алчфа-липоичната киселина може да делуваат на нивниот ефект.
Еликсир од природна убавина и состојба со колаген

Водењето здрав начин на живот е клучно за одложување на стареењето на кожата. Начинот на кој живеете влијае на вашиот изглед и убавина. Пушење, прекумерна потрошувачка на алкохол, слатки, мала потрошувачка на вода, недостаток на сон, стрес, прекумерно сончање (УВ зрачење) - сите овие фактори оставаат несакани траги на вашата кожа. Тие придонесуваат за уништување на колагенските влакна, еластинот, неопходни за одржување на кожата цврста и правилно навлажнета, ја намалуваат количината на хијалуронска киселина, предизвикувајќи брчки и старечки дамки.

Изгледот на вашата кожа ги рефлектира вашата возраст и начин на живот. Направете ја да изгледа помладо!

Секое занемарување на нашето тело ќе се рефлектира како во огледало на површината на кожата, како одраз на состојбата во нашето тело. Затоа, треба да се води грижа за тоа, не само од естетски причини, туку и од здравствени причини. Цврстата и мазна кожа е показател за здравјето и убавината. За да уживате во сјаен изглед и здрава кожа, важно е не само да се грижите надворешно, туку и да му обезбедите на организмот важни хранливи материи и физиолошки состојки одвнатре.

#GlamUp CaliVita® е револуционерен додаток за убавина. Достапно во форма на прав, брзо и лесно се раствора и се подготвува вкусен пијалок од лимон.

Кои состојки ги содржи производот #GlamUp

Производот ја надополнува диетата со висока доза (дури 10 грама) хидролизиран колаген, хијалуронска киселина (натриум хијалуронат), алфа-липоична киселина, коензим Q10. Составот на производот е збогатен и со екстракт од калинка и екстракт од сладок компир од клубени - извор на фитоцерамиди, како и каротеноиден комплекс (бета-каротен, ликопен, лутеин, зеаксантин) и витамин Е со антиоксидантни својства.

колагенот
е структурен протеин произведен од фибробласти присутни во сврзното ткиво. Составува до 75% од сувата маса на дермисот и зафаќа околу 30% од неговиот волумен. Колагенот редовно се заменува (околу 3 кг годишно) - се распаѓа стариот колаген и се заменува новиот колаген. По 26-та година од животот, производството на колаген почнува да опаѓа и процесите на деградација почнуваат да доминираат во процесите на реконструкција. Секоја година, произведуваме околу 1% помалку колаген отколку што се распаѓа.

Хијалуронска киселина (натриум хијалуронат)
околу 50% од вкупната количина на ова соединение е присутна во кожата. Основната функција на хијалуронска киселина е да врзува вода, а нејзината загуба со возраста предизвикува нејзина сувост, губење на еластичноста и доделување.

алфа-липоична киселина
е единствен антиоксиданс способен да ја инхибира активноста на разни видови слободни радикали.

бета-каротен
е претходник на витамин А кој помага во одржување на здрава кожа, игра важна улога во специјализацијата на клетките забрзувајќи го обновувањето на епидермалните клетки.

витамин Е
е силен антиоксиданс, што е клучно за процесот на стареење на кожата.

коензим Q10
е соединение присутно во секоја клетка што има митохондрии - специфични централи на ќелијата, и затоа е неопходна за нивно правилно функционирање

калинките
се вреден извор на витамини (А, Б1, Б2, Ц, Е, К), минерали (вклучувајќи калиум, магнезиум, железо) и влакна неопходни за здравјето.

екстракт од клубенот од сладок компир
слаткиот компир е богат со сложени јаглехидрати, протеини и влакна. Тие се исто така вреден извор на витамини (А, Ц, Е, Б1, Б2, Б6, фолна киселина, β-каротин), минерали (калциум, фосфор, калиум, магнезиум, сулфур, железо, јод) и полифеноли (природни антиоксиданти).

Производот не содржи никакви конзерванси, вештачки бои, додаден шеќер и нема ГМО. Содржи природен колаген од говедско месо. Има пријатен вкус на лимон.

Бидете најдобрата верзија за себе и запомнете дека не се разделувате од кожата 24 часа на ден, затоа изберете ја најдобрата за неа - посегнете по природно решение!
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 30 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.

  #glamUp - Осврти на производи

  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  Гаранција за најниска цена
  #GlamUp
  Back to content