Stress Management B-Complex - Каливита

Go to content

Stress Management B-Complex

Stress Management B Complex
Витамини Каливита
100 таблети

Б витамински комплекс
Количина на залиха: 318
968 ден
стресПомош за стресот

Таблети што содржат целосен спектар на витамини Б, како и витамин Ц и магнезиум. Дејствуваат смирувачки и ја ублажуваат нервната напнатост, го штитат кардиоваскуларниот систем.
25% попуст за прво купување >>
стрелка

витамин Б комплекс

витамини од групата Б


Б витамински комплекс

Препарат кој содржи витамини од групата Б и витамин Ц.


За кого се препорачува?

Под влијаније на стресот потребите на организмот за витамини се зголемуваат и многу полесно може да се појават повеќе заболувања како резултат на недостатокот од споменатите витамини. Составот на препаратот е оптимален за лица кои се секојдневно подложни на стресни влијанија.

Тиамин (витамин Б1): има незаменлива улога во нормалното функционирање на метаболизмот на јаглеродните хидрати, како и за нормално функционирање на мускулите и нервниот систем.

Рибофлавин (витамин Б2): игра важна улога во вградувањето на железото во хемоглобинот, во синтеза на протеините и разградување на мастите и јаглените хидрати.

Ниацинамид (витамин Б3): неопходен е за нормално функционирање на органите за варење, нервниот систем и кожата, а и за синтезата на хормоните.

Фолна киселина (витамин Б4): Учествува во продукцијата на црвените крвни зрнца и допринесува во подобрување на апсорбцијата на железото. Докажано е дека недостатокот од фолна киселина во раната бременост може да предизвика појава на вродени аномалии на плодот.

Пантонтенска киселина (витамин Б5): учествува во процесот на создавање на енергија од јаглените хидрати и масти. Неопходна е за нормалното функционирање на надбубрежната жлезда.

Пиридоксин (витамин Б6): учествува во метаболизмот на аминокиселините, есенцијалните масни киселини и железото.

Биотин (витамин Б7): се наоѓа во составот на бројните ензими кои учествуваат во метаболизмот на протеините, јаглените хидрати и масти.

Холин (витамин Б8): го подобрува искористувањето на масните киселини во организмот, делува заштитно на црниот дроб и може да го спречи наталожувањето на мастите и холестерол на ѕидовите на крвните садови.

Инозитол (витамин Б9): неопходен е за растење на косата и превенција на артериосклерозата, како и за пренесување на нервните импулси.

Пара-амино-бензоенска киселина ПАБА (витамин Б10): овозможува зголемување на продукцијата на фолната киселина и апсорпција на пантонтенската киселина.

Циано-кобаламин (витамин Б12): го стимулира растот и го подобрува апетитот.

100 таблети

Дозирање
1-3 таблети на ден или по препорака на лекар

Состав
Витамин Б1 1.3 мг
Витамин Б2 1.8 мг
Витамин Б6 (пиридоксин) 2 мг
Ниацин 15 мг
Пантонтенска киселина 5 мг
Витамин Б12 2 мцг
Витамин Ц 60 мг
Фолна киселина 100 мцг
Холин 100 мг
Инозитол 100 мг
Магнезиум 30 мг

Забелешки:
При преземањето на витамин Б комплекс урината може да стане темно жолта и имаат специфичен мирис, со постојана физичко оптоварување - на пример во професионалниот спорт - тоа може да биде едвај забележителни.

ВНИМАНИЕ!
 • Треба да се консултирате со квалификуван лекар пред да земете било каков додаток.
 • Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
 • Додатоците во исхраната не може да биде замена за балансиран мешани исхрана.
 • Да се ​​чува вон дофат на мали деца
Краток преглед на:
Таблети кои содржат широк спектар на витамини Б и витамин Ц и магнезиум. Смирување на нервната напнатост и смири, заштита на кардиоваскуларниот систем.

Во време на физички или ментален стрес, хранливите потреби на нашите метаболизмот се зголемува. Ова може да биде особено важи за хранливи материи кои му припаѓаат на семејството на Б витамини, за две главни причини. Прво, тие играат важни улоги во производството на енергија, како и централниот нервен систем функција, и второ, тие се soluable вода и на тој начин не се складира во телото. Овие фактори ги прават Б витамини се повеќе подложни на трошење во време на стрес во споредба со други хранливи материи. Ова е причината зошто квалитет комплекс на витамини Б, со висока биорасположливост форми на 'рбетот на CaliVita's® стрес менаџмент производ.

Витамини кои припаѓаат на оваа комплексна вклучуваат тиамин Б1, Б2 рибофлавин, Б3 ниацин, Б5 пантотенска киселина, пиридоксин Б6, Б7 биотин, инозитол Б8, Б9 фолна киселина и Б12 кобаламин. Холин, иако технички не е витамин, често се вклучени во оваа група, како таа функционира во блиски односи со фолна киселина и кобаламин. Неколку од овие витални хранливи материи се инволвирани во метаболичките процеси кои се претворат јаглехидратите и мастите во енергија. Исто така, Б витамини играат витална улога во создавањето и производството на црвените крвни зрнца, кои се од значење за вршење на кислород до клетките. Неколку Б витамини играат улога во производството на хормони, и регулирање на нивото на холестерол. Други, како холин и инозитол играат улога во преносот на нервните импулси, поддршка на интегритетот на нервните клетки и да придонесе за здраво функционирање на централниот нервен систем.

CaliVita ® подобрена формула со додавање на витамин Ц и магнезиум. Витаминот Ц е уште вода soluable витамин кој придонесува за синтеза на некои neurotransmitting хормони, кои се од витално значење за функцијата на мозокот и може да влијае на расположението. Исто така, таа придонесува за производство на енергија процеси на нашето тело на. Магнезиумот е, исто така, од витално значење за поддршка на процесот на претворање на мастите и јаглехидратите во useable енергија.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Stress Management B-Complex - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Stress Management B-Complex
  Back to content