Evening Primrose Oil - Продавница Каливита

Go to content

Evening Primrose Oil

Evening Primrose Oil
100 гел капсули

Дозирање:
1 гел капсула дневно со оброк

Состав
365мг Цис-линоленска киселина
45мг Гама-линоленска киселина
масло од јаглика

Незаситените масни киселина на маслото од јаглика се познати по неколку позитивни ефекти. Тие учествуваат во подобрување на здравјето на кожата и сврзните ткива и на тој начин учествуваат во убавината и еластичност на кожата. Тие успешно учествуваат во контролата на тоталниот холестерол и ЛДЛ фракцијата, како и на триглицеридите, а со тоа ја помагаат циркулацијата на крвта.

За кого се препорачува?
- на оние кои сакаат да го зачуваат здравјето на нивната кожа и коса,
- како дополнување на терпаијата за намалување на холестеролот,
- за ублажување на непријатните предменструални симптоми,
- како дополнување на диетата за намалување на телесната тежина.

Дали знаевте дека...
според истражувањата маслото од јаглика може да биде корисно надополнување на терапијата при ревматоиден артрит, благодарение во најголема мера на незаситените масни киселини кои ги содржи?*
Краток преглед на:
Вечерна има неколку корисни ефекти врз нашето тело. Тоа им помага да се задржи нашата кожа и коса здрава и младешки и тоа може да биде одличен додаток за губење на тежината диети. Тоа придонесува за здрав срцев функционирање и, исто така, може да биде корисна во лекување на непријатните симптоми пред менструација.

Линолова киселина помага поддршка на кардиоваскуларно здравје, како што благотворно влијае ниска густина (LDL или "лош" холестерол) и триглицеридите во крвта. Исто така, линолова киселина се покажа за да помогне во метаболизмот на мастите и студии сугерираа тоа може да помогне за подобрување на посно мускулите на телото да се масти сооднос. Истражувањето, исто така, сугерираше дека линолова киселина може да има корисен ефект на изгледот и текстурата на кожата. Гама-линоленска киселина може да помогне во одржување на здравјето на епителот и сврзно ткиво, на тој начин поддржувајќи здрава кожа и коса.

Вечерна е исто така анти-оксиданс, помагајќи да се спречи оштетување на клетките предизвикани од слободните радикали. Исто така, истражувања покажале дека тоа е корисно да ги ублажи некои од непријатните симптоми се поврзани со ПМС (пред менструален синдром).

ВНИМАНИЕ!
Треба да се консултирате со квалификуван лекар пред да земете било каков додаток, особено ако имате, или се лекуваат од медицинска состојба.
Дополнување со дополнителни анти-оксиданти може да се комплимент на овој производ, како незаситени масни киселини се чувствителни на штетните ефекти на слободните радикали.
Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
Додатоците во исхраната не може да биде замена за балансиран мешани исхрана.
Да се ​​чува вон дофат на мали деца.

* Effects of altering dietary essential fatty acids on requirements for non-steroidal anti-inflammatory drugs in patients with rheumatoid arthritis: a double blind placebo controlled study - J J F BELCH, D ANSELL, R MADHOK, A O'DOWD, AND R D STURROCK Annals of the Rheumatic Diseases, 1988; 47, 96-104
Back to content