Omega 3 concentrate - Каливита

Go to content

Omega 3 concentrate

Omega 3 concentrate
Производи од рибно и морско потекло
100 гел капсули

Гел капсули со омега 3
Количина на залиха: Во моментот нема на залиха
1276 ден
омега 3 киселини
Вистинското количество омега-3 масни киселини (5-8 g дневно) е корисно бидејќи придонесува за одржување на соодветно ниво на триглицериди во крвта и го поддржува правилното функционирање на срцевиот мускул, како и влијае на процесот на коагулација на крвта.
25% попуст за прво купување >>
стрелка

концентрирани омега 3 киселини

омега-3 концентрат

Гел капсули со омега 3

Производ кој содржи омега-3 масни киселини (ЕПА-ДХА), добиени од ценетото рибино масло со метод на молекуларна дестилација.

Производот Omega 3 concentrate содржи омега 3 масни киселини- ЕПА (еикозапентаеноична киселина) и DHA (докозахексаеноична киселина). Внесот на ДХА од страна на мајката придонесува во нормалниот развој на очите и мозокот на фетусот и бебето на доење. ДХА исто така придонесува во нормалната функција на мозокот и очите кај возрасните. ДХА и ЕПА придонесуваат во нормалната функција на срцето и одржувањето на нормалниот крвен притисок. Тие исто така докажано делуваат во одржувањето на нормалното ниво на триглицериди во крвта.


За кого се препорачува?
Производ кој содржи омега-3 масни киселини (ЕПА-ДХА), добиени од ценетото рибино масло со метод на молекуларна дестилација. Активните состојки на Omega 3 Concentrate помагаат за нормализирање на нивото на мастите во крвта и крвниот притисок, ги намалуваат воспаленијата, имаат удел во нормалното функционирање на нервниот систем и мозочната работа, па дури и го подобруваат видот.
 • лица кои имаат проблеми со крвниот притисок и кардиоваскуларниот систем и сакаат да го одржат нормалното функционирање на овие органи,
 • бремени жени и млади деца, со цел да се потпомогне нормалниот развиток на детето,
 • за сите што сакаат да го зајакнат своето тело во борбата со воспалителните процеси  (пр. ревматски заболувања),
 • оние што се на диета со намален внес на масти,
 • за сите што сакаат да го зачуваат здравјето на своите очи и нервниот систем.

 


Дали знаевте дека...
Една гел капсула Omega 3 concentrate обезбедува количина на омега 3 масни киселини како во 1 килограм лосос!

кардиоваскуларните болести претставуваат главна причина за смртност на глобално ниво, што значи дека представуваат најголема закана за човечкиот живот од сите останати болести? Но ова не е случај и со жителите на Гренланд и Алјаска, чија исхрана содржи многу морска храна која е богата со омега-3 масни киселини. Пројот на кардиоваскуларни болести кај оваа популација е значително помал.*

*Cardiovascular diseases (CVDs) - Fact sheet N°317 Updated March 2013, WHO, Associations of obesity with triglycerides and C-reactive protein are attenuated in adults with high red   blood cell eicosapentaenoic and docosahexaenoic acids - Z. Makhoul et.al, European Journal of Clinical Nutrition (2011) 65, 808–817
100 гел капсули

Дозирање
1 гел капсула дневно, или по препорака на лекар или фармацевт

Состав
Концентрат од рибино масло 600 мг
ЕПК (еикозапентаноична киселина) 180 мг
ДХК (докозахексаноична киселина) 120 мг

Незаситените масни киселини се многу подложни на влијанијата на слободните радикали, па доколку употребувате омега-3, се препорачува да се внасуваат и антиоксиданти.
Краток преглед на:
CaliVita Omega 3 содржи високи дози на омега 3 масни киселини од рибино масло за подобрена поддршка на здрава нивото на триглицеридите и кардиоваскуларно здравје, како и подобро мозочни функции.

Истражувачите се занимаваат со прашањето дали постои врска помеѓу исхрана и болести на срцето и васкуларниот систем и ако има, каков вид на корелација постои. Dyerberg и неговите колеги откриле дека Ескимите на Гренланд имаат многу ниски стапки на смртност од кардиоваскуларни заболувања и покрај што имаат исхрана богата со масти. На луѓето во развиените земји во Европа и Америка, исто така, консумираат многу протеини и масти, но нивното здравје е загрозено од болести на срцето. Како може да се објасни ова? Разликата е во тоа што на големи количини на протеини и масти се наоѓаат во храната на Ескимите потекнуваат од морето и тие содржат многу незаситени, т.н. омега-3 масни киселини. Со јадење на океански риби, Ескимите консумираат најмалку 10 пати повеќе омега-3 масни киселини отколку луѓето во Централна Европа.

Консумирањето доволно омега-3 масни киселини (5-8 g на ден) е корисна, бидејќи тоа придонесува за одржување на нормален крвен триглицеридите, крвниот притисок и помага здравото функционирање на срцето и мозокот. Покрај тоа, таа го поддржува нормален вид.

Омега-3 масни киселини (поточно докозахексанонска киселина - DHA) е исто така многу важно за ембриони затоа што е потребно за правилен раст и развој на нервниот систем. Како резултат на потрошувачката на овој масни киселини од бремените е високо препорачливо. Исто така, на прираст на DHA во мозокот постепено се зголемува до 18 години возраст, така што неговата доза има големо значење дури и во детството, како што може да го поддржи когнитивните перформанси, способностите за учење и меморија.

CaliVita Omega 3 concentrate обезбедува високи износи на EPA и DHA Омега 3 во високо концентрирана, прочистен рибино масло. На мали капсули се полесно да се проголта што го прави неговата употреба поудобно за стари лица, деца или бремени жени.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Omega 3 concentrate - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Omega 3 concentrate
  Back to content