White Willow - Каливита

Go to content

White Willow

White Willow
Производи од лековити билки
100 капсули

додаток во исхраната со кола од бела врба
Количина на залиха: 69
1010 ден
антиинфламаторно дејствоПрироден аспирин

Компонентите на White Willow имаат аналгетски и антиинфламаторни ефекти.
25% попуст за прво купување >>
стрелка

Природен аспирин

додаток во исхраната со кола од бела врба

Основна активна состојка на кората од белата врба, салицилатите или салицилната киселина има ефект на ацетилсалицилната киселина по метаболизирањето во црниот дроб и позната е како основна активна состојка на производот Aspirin®.


За кого се препорачува?

Салицилната киселина е позната по нејзиното аналгетско и антипиретско дејство, а исто така и го спречува згрутчувањето на крвта. Соодветната примена на белата врба може да ги елиминира негативните ефекти кои препаратите кои содржат салицилна киселина ги создаваат на дигестивниот систем.

 

- на оние кои сакаат ефективнен производ без несакани ефекти,

- како додаток на треманот кај артрит,

- за превенција на тромбозата бидејки активната состојка на кората од белата врба, салицилната киселина, го намалува ризикот од згрутчување на крвта.


ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА...
екстрактот од кората од белата врба со векови се користи за третман на состојби на треска и воспаленија и за намалување на болката? Со хемиска модификација научниците ја идентификувале ацетилсалицилната киселина, што станал првиот “хит” лек.*

*Early drug discovery and the rise of pharmaceutical chemistry - Jones AW., Drug Test Anal. 2011 Jun;3(6):337-44
100 капсули

Дозирање
2-3 капсули шест пати дневно, максимум 18 капсули дневно

Состав
Кора од бела врба 400 мг

ВНИМАНИЕ!
Лицата кои употребуваат лекови треба да се консултираат со доктор пред употреба на производот. Не се препорачува на лица кои страдаат од чир на желудникот, дванаесетпалачното црево, болести на бубрезите и црниот дроб, астма, на бремени жени и доилки!
Дали знаевте дека повеќе од 30 милиони луѓе користат дневно нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ) и ацетилсалицилна киселина? Сепак, како што покажуваат истражувањата, нивниот прием е оптоварен со ризик од здравствени компликации, особено од делот на дигестивниот систем.

Природата ви нуди природни решенија без ризик од несакани ефекти. Искористете ги вредните својства на кората од бела врба (Salix alba) со векови користена во традиционалната медицина. Тоа е природен богат извор на салицилна гликозиди, кои во човечкото тело се трансформираат во салицилна киселина без негативни ефекти врз дигестивниот систем. Активното соединение - салицин беше изолирано од кората од врба во 1828 година во годината и беше воведено на третман наместо кинин. Сепак, неговата употреба е позната многу порано - во античката грчка медицина. Диоскориди препорачува кора од врба на зглобовите. За возврат, во средниот век се користело како лек за болка и треска. Кората од бела врба содржи, меѓу другите вредни фенолни гликозиди (салицин, саликортин, фрагина, популин), флавоноиди со антиоксидантна активност (кверцетин, лутеолин, ериодицин, нарингин). Исто така, тоа е богатство на киселини (елагични, ферулни, p-кумарни, кафе) и танини.

Како работи кората од бела врба?

 • поддржува ментално и физичко здравје
 • тоа позитивно влијае на хормоналната рамнотежа
 • поддржува заедничко здравје
 • се грижи за зајакнување на телото и нејзино само-лекување

За кого препорачуваме да користите кора од бела врба?

 • Луѓе кои се грижат за здравјето на зглобовите.
 • Сите кои сакаат да помогнат во менталното и физичкото здравје.
 • Луѓе кои сакаат да го зајакнат телото.

Дали знаете дека ... Екстрактот од кора од врба обично се нарекува природен аспирин? Сепак, за разлика од аспиринот, тоа не предизвикува гастроинтестинално непријатност.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  White Willow - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  White Willow
  Back to content