MagneZi B6 - Каливита

Go to content

MagneZi B6

MagneZi B6
Минерали и хелати Каливита
90 таблети

додаток во исхраната
Количина на залиха: 91
971 ден
стрес?Дали постојано живеете, дали сте изложени на стрес, страдате од емоционални тензии и замор? Формулата MagneZi B6 е она што ви треба! Нејзините активни состојки го поддржуваат правилното функционирање на нервниот систем и мускулниот систем и се од суштинско значење за правилниот тек на метаболичките процеси. Тие ќе ви дадат сила и енергија за работа!
25% попуст за прво купување >>
стрелка

магнезиум, цинк и витамин Б6

Магнезиум со витамин Б6 и цинк

Во денешно време и со ова брзо темпо на живот, човечкиот организам е секојдневно изложен на разни предизвици. Производот MagneZi B6 во својот состав содржи: магнезиум, витаминБ6 и цинк...

 


За кого се препорачува?

Магнезиумот во организмот учествува во многубројни биохемиски процеси. Врши активирање на повеќе ензими, а посебно на оние кои учествуваат во процесите на производство на енергија. Сепак, најчесто може да се најде во вид на минерал кој учествува во заштита на нервниот систем, а неопходен е за нормално функционирање на мускулното ткиво. Како прв недостаток од него е главно појавувањето на грчеви, слабост и пореметување во функционирањето на мускулите. Правилното снабдување на магнезиумот исто така придонесува во одржувањето на здравото ниво на крвен притисок.

Витаминот Б6 најчесто е во комбинација со магнезиумот во додатоците на исхрана, бидејќи преку синергистичкото дејство помага во ефикасна абсорбција. Игра многу важна улога во одредени процеси на разградување и апсорбција на белковини, јаглени хидрати и масти, во правилно функционирање на имуниот систем и во процесите на делба на клетките, а воедно допринесува и во балансирањето на функцијата на нервниот систем.

Цинкот е важен активатор на ензимите, учествува во процесите на функција на имунот систем, а преку своите антиоксидативни својства придонесува за спречување на штетните оксидативни процеси. Бидејќи во организмот не се складира во голема мера, потребно е постојано да се внесува.

MagneZi B6 се препорачува на сите оние кои се изложени на зголемени физички активности (спортисти, лицата кои извршуваат тешки физички работи) или психички (стресно опкружување, испитни рокови) оптеретувања, како и на сите оние кои имаат потреба од дополнителна енергија за време на тешките денови.

 


ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА...
Една таблета MagneZi B6 обезбедува количина на магнезиум како 1 литар млеко!
90 таблети

Дозирање
1 таблета дневно или по препорака на лекар

Состав
Магнезиум 100 мг
Цинк 5 мг
Витамин Б6 (пиридоксин) 5 мг

Лицата со бубрежни болести треба да се консултираат со лекар пред употреба на производот!
Дали постојано живеете, дали сте изложени на стрес, страдате од емоционални тензии и замор? Формулата MagneZi B6 е она што ви треба!

Како работат MagneZiB6 состојките?


Магнезиум цитрат
 • придонесува за намалување на замор и замор
 • тоа има корисен ефект врз нервниот систем
 • помага во одржување на соодветни психолошки функции
 • учествува во одржување на здрави заби
 • се грижи за коските
 • го поддржува правилното функционирање на мускулите
 • помага во одржување на балансот на електролитите
 • учествува во процесот на поделба на клетките и синтеза на протеини
 • придонесува за одржување на соодветен енергетски метаболизам

цинк

 • поддржува имунитет
 • има позитивно влијание врз одржувањето на соодветна рамнотежа на киселина
 • се грижи за здравјето на косата, кожата и ноктите
 • влијае на правилната синтеза на ДНК
 • учествува во процесот на клеточната поделба
 • има позитивен ефект врз здравјето на коските и правилната визија
 • помага во одржување на нормални когнитивни функции
 • придонесува за правилен метаболизам на макронутриенти
 • се грижи за плодноста и репродуктивните функции
 • помага во одржување на соодветно ниво на тестостерон во крвта
 • има антиоксидантни особини

Витамин Б6

 • придонесува за одржување на соодветен енергетски метаболизам
 • се грижи за правилното производство на црвените крвни клетки
 • помага во правилното функционирање на нервниот систем и одржува неточни психолошки функции
 • го поддржува правилниот метаболизам на хомоцистеин
 • придонесува за намалување на замор и замор
 • го поддржува регулирањето на хормоналната активност
 • се грижи за отпор

Кој препорачуваме да користиме магнезиум со цинк?

 • Сите во периодот на тежок стрес (на пример, на работа, на училиште).
 • Луѓе изложени на висок физички напор (спортисти, луѓе кои прават тешка физичка работа).
 • Луѓето што водат интензивен живот.
 • Луѓето кои би сакале да го снабдат своето тело со енергија за време на исцрпувачки ден.
 • Постари луѓе.
 • Луѓе кои не се ирационални

Дали знаете дека ... кога магнезиумот недостасува во нашето тело, ние се чувствуваме нервозни и повеќе подложни на намалување на расположението?
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  MagneZi B6 - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  MagneZi B6
  Back to content