Organic Acai - Каливита

Go to content

Organic Acai

Organic Acai
Каливита Премиум
473 ml

Кралот на сите овошја
Количина на залиха: Во моментот нема на залиха
2730 ден
Organic Acai Pack - 4x 473 ml
Organic Acai Pack
Семејно пакување за Асаи
стрелка

100% ацаи сок

Кралот на сите овошја

Едно од сензационалните откритија во последните години е корисноста на овошјето Acai (се изговара Асаи), бобичесто овошје кое расте во дождовните прашуми во Амазонија. Откако стана општо познат, фактот дека Индијанците од Јужна Америка ја користат оваа билка за третирање на многубројни проблеми, современата наука ги заинтригира научниците, кои и ден денес работат на проучување на благотворните дејства на кои ова овошје ги има.


За кого се препорачува?

Acai е исклучително богат со антиоксиданти.

Acai ги содржи витамините B1, B2, C i E, ниацин, железо, како и калиум, фосфор, калциум како и разни аминокиселини.

100% Аcai, без додаток на други овошја

Organic Acai одговара на правилата за класификација на органски производи со САД и Европа.

Течен производ - лесно се консумира

Се препорачува и за деца и има природна и егзотична арома

Без вештачки конзерванси, без додаток на шеќери, без вештачки бои, без вештачки појачувачи на вкусот.

473 мл

Дозирање
2 супени кажици дневно (30 ml), или по препорака на лекар

Состав
Сок од органско асаи 25010 мг
Концентрат од сок од органско јаболко 3130 мг
Концентрат од сок од органска црна цреша 3185 мг

ВНИМАНИЕ!
• Не надминувајте ја препорачаната дневна доза.
• Додатоците во исхраната не може да биде замена за балансиран мешани исхрана.
• Чувајте ги вон дофат на мали деца.
Краток преглед на:
Acai е егзотично овошје со потекло од амазонски дождовни шуми, кој е исклучително богат со антиоксиданси, а тоа исто така содржи витамини Б1, Б2, Ц и Е, ниацин, железо, калиум, фосфор, калциум и различни амино-киселини. Таа има висока содржина на влакна, но тој содржи релативно малку шеќер. Абориџините користеле овошје за лекување на различни проблеми, како што се: кожни состојби, менструалната болка, дигестивни проблеми, но исто така и за дијабетес, срцеви заболувања и различни видови на рак. Нашиот производ на органска сертификација потекнува од контролирани органски фарми.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Acai, крал на супер овошје
  Болестите на модерното време, како тумори, cardiovasculardiseases и алергии се зголемува во број и зголемување на нивото на стрес се поттикнува луѓето да бараат храна од недопрени области на земјата, далеку од индустриски, загадена средина, со цел да ни помогне да се зачува нашето здравје. Тоа е како Acai (EUTERPE oleracea, се изговара: ах-воздишка-ee) - вкусна Бери, богата со хранливи материи, влезе во фокусот на вниманието и доби висока популарност во многу кратко време, како и заработуваат името "Крал на Superfruits ".

  Речиси половина од исхраната на некои амазонски племиња се состои од ова овошје, која расте на врвот на палми висок над 25 метри и се собираат два пати годишно. Тоа е од темно виолетова боја, има речиси редовно сферична форма, и се состои од бобинки малку помали од оние на грозје. Многу ја спореди својата вкус на мешавината на црвено вино и чоколадо.

  Acai е исклучително богат со антиоксиданси, а содржи и витамин Б1, Б2, Б3, Ц и Е, железо, како и калиум, фосфор, калциум и различни амино киселини. Таа има висока содржина на влакна, а тоа е ниско ниво на шеќер. Во 24 часа по бербата го губи поголемиот дел од своите хранлива вредност, па со цел да се спречи тоа од случување, acai се обработуваат веднаш и можеме да го внесат во форма на каша или сок.

  Домородци користи Acai за лекување на неколку проблеми како што се: кожни болести, како antifebrile, против менструални болки и варење. Но, тие, исто така, се применуваат во случај на дијабетес, срцеви заболувања и различни болеста болести. Acai ужива непрестајна популарност меѓу оние кои се на програмата за слабеење и многу луѓе ги споделат своите искуства во врска со тоа на интернет. Иако студиите се уште е во рана фаза, научниците постојано се стремиме за поддршка на Acai со истражување, првенствено се фокусира на својата високо антиоксиданс содржина.

  Според правилата на органското земјоделство и одржлив развој, Acai култура на џунглата треба да останат таму каде што е. Тоа е причината зошто на највисок квалитет на производи Acai може да дојде само од органска фарма. Во овие фарми се грижат да не се исцрпува почвата не преку употреба на пестициди и хемикалии, или во примената на genetical инженеринг.

  Проверете нашата вести во e-mail и на нашата веб страница, со цел да знаете колку што е можно повеќе за овој фантастичен овошје.

  Дали знаете приказната за Acai?

  Легендата вели дека некогаш одамна на индијанското племе мораше да facedrought и глад за долго време. Нивниот главен заповеда да го убие секој новороденче, со цел да се спречи зголемувањето на населението. Но, наскоро својата сопствена ќерка, IACA роди прекрасна, убава девојка. Но, законот на нејзиниот татко ја собори, како и нејзиното бебе бил убиен. IACA плачеше за 3 дена и 3 ноќи, а потоа една ноќ одеднаш, ја слушна бебето да плаче.
  Таа следи звукот и конечно го виде својата ќерка во светлината на месечината под палма. Таа отиде до неа и го прегрна неа, но бебето исчезна и IACA почина во тага. Следното утро нејзиниот татко ја најде, со рацете околу палма, насмеани, држејќи нејзините дланки нагоре под дрво. Шефот погледна нагоре и виде гранки покриени со нежни овошје. Тој веднаш нареди да ги собереш и се покажа дека плодот е вкусна и хранлива и племето избега глад. Шефот прогласен за fuit по нејзината ќерка, IACA, да се прочита на друг начин круг, acai. Тоа е потеклото на неговите друго име, `плаче fruit`.

  Извор:
  • http://brazilbotanicals.com/the-legend-of-acai.aspx
  • An Evidence-Based Systematic Review of Acai (Euterpe oleracea) by the Natural Standard Research Collaboration, Journal of Dietary Supplements, 9(2):128–147, 2012
  • Pacheco-Palencia LA, Mertens-Talcott S, Talcott ST (Jun 2008). "Chemical composition, antioxidant properties, and thermal stability of a phytochemical enriched oil from Açaí (Euterpe oleracea Mart.)". J Agric Food Chem. 56 (12): 4631–6.
  стрелка
  Organic Acai - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Organic Acai
  Organic Acai Pack
  4x 473 ml
  Back to content