Mega B-Complex - Каливита

Go to content

Mega B-Complex

Mega B Complex
Витамини Каливита
100 таблети

Б витамински комплекс во мега дози
Количина на залиха: 70
2519 ден
Mega B-Complex ги смирува нервите
25% попуст за прво купување >>
стрелка

витамин Б комплекс

Б витамински комплекс во мега дози

Таблети кои ги содржат сите витамини од Б групата имаат во себе големи количества на витамини со постепено разложување (timed release).


За кого се препорачува?

Се препорачуваат посебно при случај на грип. Нивните дејства се погодни за ублажување на појавата на опаѓање на косата, сува кожа и кршливи, односно суви нокти.

Тиамин (витамин Б1): има незаменлива улога во нормалното функционирање на метаболизмот на јаглеродните хидрати, како и за нормално функционирање на мускулите и нервниот систем.

Рибофлавин (витамин Б2): игра важна улога во вградувањето на железото во хемоглобинот, во синтеза на протеините и разградување на мастите и јаглените хидрати.

Ниацинамид (витамин Б3): неопходен е за нормално функционирање на органите за варење, нервниот систем и кожата, а и за синтезата на хормоните.

Фолна киселина (витамин Б4): Учествува во продукцијат ан црвените крвни зрнца и допринесува во подобрување на апсорбцијата на железото. Докажано е дека недостатокот од фолна киселина во раната бременост може да предизвика појава на вродени аномалии на плодот.

Пантонтенска киселина (витамин Б5): учествува во процесот на создавање на енергија од јаглените хидрати и масти. Неопходна е за нормалното функционирање на надбубрежната жлезда.

Пиридоксин (витамин Б6): учествува во метаболизмот на аминокиселините, есенцијалните масни киселини и железото.

Биотин (витамин Б7): се наоѓа во составот на бројните ензими кои учествуваат во метаболизмот на протеините, јаглените хидрати и масти.

Холин (витамин Б8): го подобрува искористувањето на масните киселини во организмот, делува заштитно на црниот дроб и може да го спречи наталожувањето на мастите и холестерол по ѕидовите на крвните садови.

Инозитол (витамин Б9): неопходен е за растење на косата и превенција од артериосклерозата, како и за пренесување на нервните импулси.

Пара-амино-бензоенска киселина ПАБА (витамин Б10): овозможува зголемување на продукцијата на фолната киселина и апсорпција на пантонтенската киселина.

Циано-кобаламин (витамин Б12): го стимулира растот и го подобрува апетитот.

100 таблети

Дозирање
1 таблета дневно

Состав
Витамин Б1 100 мг
Витамин Б2 100 мг
Ниацин 100 мг
Фолна киселина 125 мцг
Пантонтенска киселина 100 мг
Витамин Б6 (пиридоксин) 100 мг
Биотин 100 мцг
Холин 100 мг
Инозитол 100 мг
ПАБА 100 мг
Витамин Б12 100 мцг

ЗАБЕЛЕШКА!
Во текот на примената на витамин Б комплекс урината може да стане темно жолта и карактеристичен мирис.

Внимание
• Треба да се консултирате со квалификуван лекар пред да земете било каков додаток.
• Не надминувајте ја препорачаната дневна доза.
• Додатоците во исхраната не може да биде замена за балансиран мешани исхрана.
• Чувајте ги вон дофат на мали деца.
Краток преглед на:
Време ослободување таблети кои содржат членовите на групата витамини Б во зголемени количини. Таа учествува во одржувањето на здравото функционирање на нервниот систем. Ние особено го препорачуваме во случај на траен, екстремен стрес и зголемување на ментална и физичка вирус. Исто така, витамин Б5 помогне да се зачува интегритетот на кожата и слузокожата, и да учествува во важни метаболни процеси.

Mega B-Complex, поради неговиот состав поддржува здравото функционирање на телото изложени на постојана, екстремен стрес. Тоа содржи секој важен витамин B5 во зголемени количини, како и витамин Б7 (биотин) пара-амино-бензоевата киселина (PABA), cholin (B8) и инозитол (Б9). На различни состојки вложи нивниот ефект synergically, во оптимална пропорција. Тоа е до-to-date, timedrelease формула. Тоа им помага на одржување на нашата ментална будност, како и ослободување на енергија од храната и придонесува за нормално функционирање на одредени важни витални процеси. Витаминот Б семејство има многу разновиден улога во нашето тело. Б1, Б2, Б3 и Б5 учествуваат во метаболизмот на јаглените хидрати. Б1, Б2, Б3, Б5 и Б7 подобрување на метаболизмот на мастите. B2, B5, B6 во метаболизмот на протеини, B1 учествува во метаболизмот на нуклеинска киселина. Витамини Б2, Б6 и Б12, играат важна улога во нормалното формирање на крвни преку промоција на црвени крвни клетки производство, како и метаболизмот на железото.

Витамини Б1, Б2, Б3 и Б6, како и цијанокобаламин (B12) за поддршка на здравото функционирање на нервниот систем. Фолна киселина (В4) учествува во нормалната крв формирање и здрава клетка множење. Покрај наведените, витамин Б5 игра витална улога во производството на неколку супстанции (на пр стероидните хормони, невротрансмитери). PABA е еден од важните фактори за заштита од оксидативен процеси во нашето тело; особено тоа е корисно за корисните микроорганизми на телото.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Mega B-Complex - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Mega B-Complex
  Back to content