Senior Formula - Каливита

Go to content

Senior Formula

Senior Formula
Мултивитамини Каливита
90 таблети

мултивитамин за повозрасни
Количина на залиха: 38
1159 ден
стари лицаЗдравје за стари лица

Препаратот беше развиен со потребите на исхраната на старите лица. Внимателно избраниот сет на хранливи материи ви овозможува да ја задржите врвната форма во есента на животот.
25% попуст за прво купување >>
стрелка

витамини за повозрасни

мултивитамин за повозрасни

Senior Formula е мултивитамински производ специјално создаден за лица на возраст над 50-тата година, кој воедно содржи минерали, елементи во траги, антиоксиданти, биофлавоноиди и екстракти од билки како ginkgo biloba, семки од грозје и кора од бор.


За кого се препорачува?

Освен поддршката на имуниот систем, овој производ помага во зголемување на отпорноста и одржување на физичката и менталната свежина.

 

- пред се на лица над 50-тата година за одржување на здравата функција на телото и нормалните физиолошки процеси

- за зголемување на отпорноста на студеното време

- во случај на зголемен физички и ментален напор

- во случај на неизбалансирана исхрана (внес на малку овошје и зеленчук, диаета, кај вегетарјанци)

- на активни и пасивни пушачи, како и лиа кои живеат во региони со големо аерозагадување

- на лица кои често конзумираат алкохол

- за забрзување на заздравувањето


ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА...
кај возрасните капацитетот за апсорпција и “продукција на витамини” во телото се намалува? Затоа е многу важно повозрасните лица да користат соодветни мултивитамински производи кои се создадени за поддршка на здравјето на таа старосна група.
90 таблети

Дозирање
1-3 таблети дневно со оброк или по препорака на лекар

Состав
Лист од гинко билоба 10 мг
Супероксид дисмутаза 15 мцг
Бета каротен 2950 И.Е.
Витамин Е 10 И.Е.
Витамин Ц 60 мг
Витамин Б1 1.2 мг
Витамин Б2 1.5 мг
Ниацин 10 мг
Пантонтенска киселина 3 мг
Витамин Б6 (пиридоксин) 1.5 мг
Фолна киселина 70 мцг
Витамин Б12 1 мцг
Холин 5 мг
Инозитол 5 мг
ПАБА 4 мг
Биотин 50 мцг
Цитрусен биофлавоноиден комплекс 5 мг
Хесперидин комплекс 1 мг
Железо 3 мг
Бакар 300 мцг
Цинк 5 мг
Манган 800 мцг
Хром 50 мцг
Селен 20 мцг
Молибден 25 мцг
Јод 20 мцг
Л-Глутатион 1 мг
Екстракт од семки од грозје 1000 мцг
Екстракт од лутеин 500 мцг
Екстракт од бор 1 мг

Употребата на Ginkgo biloba не се препорачува во случај на примена на антикоагуланти или пред операција бидејки може да го продолжи времето потребно за коагулација. Треба да се избегнува за време на бременост и доење. Пациентите болни од дијабет треба да се консултираат со лекар пред употреба на производот!
Производот Senior Formula е наменет особено за луѓе над 50 години, особено за оние чија диета не е целосно балансирана и за професионално активни луѓе. Senior Formula, покрај витамини и минерали, содржи и растителни состојки, како јапонски лист гинко. Јапонскиот гинко е вид дрво што постои на Земјата 200 милиони години. Има антиоксидантна активност, поддржува правилен проток на крв, обезбедува соодветно снабдување со крв на очите и слушните органи, помага за одржување на добра меморија и корекција на когнитивните процеси. Производот содржи и пара-аминобензоева киселина, која како една од компонентите на сврзното ткиво помага да се задржи кожата, косата и ноктите во добра состојба и лутеин, што е градежна компонента на мрежницата и леќата помага во подобрување на визуелната острина.

Со текот на годините, се менува потребата на телото за хранливи материи. Тековните физиолошки промени и неправилно избалансираната исхрана се чести проблеми на постарите луѓе. Нивниот метаболизам е забавен, а апсорпцијата на хранливи материи станува помалку ефикасна. Затоа, во постара возраст, препорачливо е додавање на витамини и минерали.

После 50-годишна возраст, факторите кои ја зголемуваат потребата на телото за витамини и минерали почнуваат да се размножуваат. Ова главно се должи на важните физиолошки промени што се случуваат со текот на годините. Метаболизмот станува побавен, а апсорпцијата на хранливи материи е помалку ефикасна. Ритамот на животот исто така се менува. Покрај зголемувањето на побарувачката за витамини и минерали, како што се: пушење, пиење кафе во големи количини, стрес или разни неповолни промени во животната средина.

Научните истражувања потврдуваат широк спектар на корисни својства на гинко билоба, вклучително и антиоксидантна активност. Благодарение на содржината на флавоноид, тој исто така поддржува правилно функционирање на циркулаторниот систем и протокот на крв, зголемување на оксигенацијата и исхраната на клетките, што овозможува поголема физичка и ментална подготвеност. Други состојки на производот се лутеин и екстракт од грозје, кои имаат антиоксидантни својства. Поради оваа причина, тие учествуваат во инхибиција на штетните процеси на оксидација што се случуваат во организмот.

НЕДОСТАТОЦИ:
Симптомите на генерален недостиг на витамини вклучуваат: слабост, замор, малаксаност, депресија, намален физички и ментален перформанс, почести заболувања како резултат на намалена отпорност.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Senior Formula - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Senior Formula
  Back to content