Lutein Plus - Каливита

Go to content

Lutein Plus

Lutein Plus
Антиоксиданси Каливита
60 капсули

додаток во исхраната со лутеин
Количина на залиха: 17
1923 ден
очен тестЛутеин Плус е сеопфатна антиоксидантна формула која го поддржува правилното функционирање на окото. Производот се препорачува за луѓе кои се уморни од очите кои работат на компјутер, трошат многу часови читање или гледање, возење на возила по темнина, престојување во чадливи простории, изложени на интензивна сончева светлина.
25% попуст за прво купување >>
стрелка

лутеин за здравјето на очите

комплексна заштита на очите


додаток во исхраната со лутеин

Lutein PLUS е комплексен производ кој во својот состав содржи: лутеин, зеаксантин, боровинка...

 


За кого се препорачува?

Lutein PLUS е комплексен антиоксидантен производ кој е создаден за заштита на здравјето на очите. Боровинката е веќе позната во традиционалната медицина, додека лутеинот и зеаксантинот се најзначајните компоненти на макулата, делот од окото задолжен за остриот вид. Тие се како “филтер” кој го штити здравјето на ретината од штетните ефекти на силната светлина и УВ зрачењето. Тие можат да го одложат стареењето на очите и да го намалат ризикот од дегенерацијата на макулата предизвикана со стареењето.

 

- на оние чии очи се изложени на зголемен напор (употреба на компјутер, гледање телевизија, возење, употреба на клима уред, лошо или вештачко осветлување),

- на лица постари од 40 години,

- во случај на состојби на очите поврзани со возраста (старосна дегенерација на макулата),

- на секој кој сака да го зачува јасниот вид и здравјето на своите очи.


Дали знаевте дека...
Една таблета Lutein Plus овозможува количина на лутеин како во две големи порции спанаќ или 2 шолји жолчки од јајца!

Старосната дегенерација на макулата е третиот најчест причинител за слепило? Според СЗО, речиси 400 милиони луѓе страдале од некој вид на проблеми со видот во 2009 година.

*http://www.who.int/blindness/causes/priority/en/index8.html;
http://journals.lww.com/optvissci/pages/articleviewer.aspx?year=2008&issue=02000&article=00006&type=abstract
60 капсули

Дозирање
1 капсула дневно или по препорака на лекар

Состав
Екстракт од лутеин 6 мг
Зеаксантин 0.5 мг
Витамин А 200 И.Е.
Витамин Ц 50 мг
Екстракт од боровница 25 мг


Краток преглед на:
Лутеин Плус е сложен антиоксиданс формула имаме развиена особено за поддршка на здравјето на очите. Тоа може да биде ефикасна помош за секого чии очи се изложени на зголемен притисок; на пример оние кои работат со компјутери или во вештачка светлина.

Лутеин Плус е вистински антиоксиданс бомба, чија активни состојки помогне да се зачува здравјето на очите. Нејзината главна активна состојка isLutein, посебно антиоксиданс. Тоа се акумулира во очите, пред се во својата макулата слој, каде што од една страна, тоа штити од слободните радикали, а од друга страна тоа им помага брани очите од штетните ефекти на светлината. Макулата (макулата lutea) е околу 6 мм област што зафаќа средниот дел на мрежницата, која е на самото место на остар визија ние ги користиме главно кога читаш или работа со нешто блиску до нашите очи. Мрежницата е ткиво содржи светлина сензори клетки на окото. Мрежницата пренасочување на сликата пристигнувањето на очите од објектот до мозокот. Конзумирање на дневен износ од 6 mg (кој е веќе по 1 капсула) на лутеин, заедно со здрав начин на живот, ефикасно може да го поддржи здравјето на нашите очи.

Другата главна компонента со формулата е Zeaxanthin, кои често се користат во комбинација со Лутеин, исто така е антиоксиданс соединение припаѓаат на каротеноиди, која се акумулира во очите. Zeaxanthin стабилизира мембрани, со што учествува во одбраната на мембраната на мрежницата против светлина.

Лутеин Плус, исто така, вклучува една од најважните растителни материи за очите, боровинка, кои содржат antocyanines, кои помогне во одржување на нормалното функционирање на ретината, зачувување на здраво ниво на колаген содржината на окото и згора на тоа тие го штитат здравјето на капилари против штетните ефекти на слободните радикали. Витаминот А е неопходен за добар вид. Лутеин Плус се препорачува за секого за кого зачувување на остар вид е важно. Се разбира својата антиоксиданс ефект преовладуваат не само во очите, но и во другите органи и метаболички процеси, како и.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Како до подобар вид?
  Еден од најчувствителните органи на штетните влијанија од околината се нашите очи. УВ зраците, слободните радикали, електросмогот од мониторите, стресот и уште многу други фактори на кои сме секојдневно исложени влијаат штетно на функцијата на окото. Очилата за сонце и капките кои често ги користиме не се доволни. Неопходен е внес на материи кои преку циркулацијата ќе стигнат и ќе делуваат целно во насока на заштита на очите.

  Лутеинот е соединение кое припаѓа во групата на каротеноиди. Тој се распределува во целото ткиво на окото, а особено во жолтата дамка на мрежницата и во очната леќа. Неговата улога е исклучтелна во насока на протекција од штетните влијанија на слободните радикали, пред се при токсичните пероксидативни реакции на липидната мембрана. Во последно време е се позастапена болеста на заматување на очната леќа- катаракта. Најголемиот дел од таквите пациенти завршуваат на оперативен третман со замена на леќата. Во таа насока повеќе научни студии ја докажаа позитивната улога на лутеинот во нејзиното спречување и третирање, а со тоа и спречување или пролонгирање на оперативниот третман на катарктата. Исто така, научно докажана е и улогата на лутеинот во третманот на макуларната дегенерација. Современиот начин на живот често е поврзан со оштетување на очите и проблеми со видот кои се јавуваат поради постојана работа пред компјутер. Лутеинот е одличен во заштита од штетните влијанија на електросмогот врз очите.

  Природен извор на лутеинот се некои растителни продукти како: спанаќ, зелка, зелен грав, манго, папаја. Меѓутоа заради неговото есенцијално значење за зачувување на здравјето на очите, во одредени ситуации е добро да се внесе преку суплементација со производи кои го содржат. Особено им е потребен на: лица кои постојано работат пред компјутер или гледаат многу телевизија, лица на строги диети, лица со наследна болест на очите во семејството, но се препорачува за сите кои се грижат за здравјето на своите очи. Во асортиманот на производи на CaliVita, лутеинот е застапен во два производи: Lutein и Lutein PLUS, каде што е во комбинација со други антиоксидантни состојки- зеаксантин, витамин Ц, витамин А и екстракт од боровинка. И двата препарати се одличен извор на лутеин и доволна е една капсула дневно да го постигнат својот ефект во одржувањето на здравјето на окото. Меѓутоа, како антиоксиданти, состојките во Lutein и Lutein PLUS, се добри и за целиот организам, пред се во заштита од кардиоваскуларни и малигни болести.

  Овозможете им ја на Вашите очи неопходната заштита! Погледнете на светот околу Вас, со бистар поглед и појасно видете ги убавините кои секојдневно Ве опкружуваат!
  стрелка
  Lutein Plus - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Lutein Plus
  Back to content