Lion Kids D - Продавница Каливита

Go to content

Lion Kids D

Lion Kids D
Мултивитамини Каливита
90 таблети

мултивитамини за деца
на залиха
724,00 ден
дете на училиште
Lion Kids D таблетите се дизајнирани да ги задоволат специфичните потреби на децата, вклучително и бета-каротин, витамини Д, Е и Ц, Б витамини, како и минерали: калциум, фосфор, јод, железо, магнезиум, бакар, цинк, магнезиум, калиум, селен и хром.
25% попуст за прво купување >>
стрелка

Витамини за деца

Lion Kids + D е вкусен мултивитамински и минерален комплекс за жвакање, збогатен со витамин Д, кој не е штетен за забите. Таблетките се во форма на животни, создадени специјално за деца. Не содржат шеќер и ксилитол, а природниот засладувач кој го содржат го намалува ризикот за развој на кариес.

ЗА КОГО СЕ ПРЕПОРАЧУВА?
 • за секојдневна употреба кај деца со цел да се обезбеди соодветен внес на витамини, минерали и елементи во траги потребни за поддршка на соодветниот развој и отпорноста на заболувања,
 • на секој родител на кој му е важно да го зачува здравјето на своето дете, притоа намалувајки го ризикот од кариес,
 • на секој кој преферира таблети за жвакање,
 • на секој кој е во потрага по комплексен производ кој содржи витамин Д.

НЕДОСТАТОЦИ:
Симптомите на генерален недостиг на витамини вклучуваат: замор, депресија, малаксаност, влошен физички и ментален перформанс, почести заболувања како резултат на помала отпорност.

ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА...
фолната киселина може да ја исполни својата улога во метаболизмот и хематопоезата само доколку е во комбинација со витамините Б6 и Б12?
90 таблети

Дозирање:
за деца, 1-3 таблети за жвакање дневно или по препорака на лекар

Состав:
1500 И.Е. Бета каротен
7 И.Е. Витамин Е
0.5 мг Витамин Б1
0.6 мг Витамин Б2
1 мцг Витамин Д
7 мг Ниацинамид
3 мг Пантонтенска киселина
0.7 мг Витамин Б6 (пиридоксин)
35 мцг Биотин
100 мцг Фолна киселина
1.6 мг Инозитол
1 мцг Витамин Б12
35 мг Витамин Ц
10 мг Калциум
10 мг Фосфор
10 мцг Јод
3 мг Железо
5 мг Магнезиум
70 мцг Бакар
2 мг Цинк
100 мцг Манган
2 мг Калиум
10 мцг Селен
5 мцг Хром

Мултивитаминска подготовка дизајнирана за нашите деца. Формата на таблетите во вид на животни и нивниот вкус ги натера децата доброволно да го земат производот. Родителите, од друга страна, ја олеснуваат неговата администрација на забавен начин.

Природни витамини за деца

Витамините припаѓаат на органски соединенија неопходни за правилно функционирање на човечкото тело. Тие играат многу важни улоги. На пример, витаминот Д помага во правилната употреба на калциум и фосфор, го поддржува имунолошкиот систем и го поддржува одржувањето на здрави коски, мускули и заби.

Витамин Ц
Витаминот Ц има позитивен ефект врз имунолошкиот систем и нервниот систем, го поттикнува производството на колаген во правилен редослед да се обезбеди правилно функционирање на коските, 'рскавицата, непцата, забите и на кожата, е од корист за енергетскиот метаболизам, и се вклучени во заштитата на клетките од оксидативен стрес.

Бета-каротенот
Бета-каротенот е од најактивните, претходници на витамин А, кој првенствено влијае на функционирањето на окото, му помага на имунолошкиот систем, состојбата на кожата и мукозните мембрани, и помага да се задржи нормалниот метаболизам железо, игра клучна улога во процесот на клеточната специјализација.

биотин
Биотинот придонесува за одржување на нормалните функции на нервниот систем, исто така помага да се одржи здрава коса и кожа.

Витамин Д3
Витаминот Д игра значајна улога во развојот на здрави коски и заби - учествува во апсорпцијата и употребата на калциум и фосфор и помага да се одржи константно ниво на калциум во крвната плазма.

Достапни минерали за деца

Производот, исто така, содржи многу минерали, вклучувајќи: железо, цинк, селен и биотин.

железо
Железото се вклучени во производството на нормални црвени крвни зрнца и хемоглобин, ја подобрува транспортот на кислородот во телото придонесува за намалување на заморот и замор, како и поддршка на имунолошкиот систем, одржување на нормална енергетскиот метаболизам и когнитивните функции и игра важна улога во клеточната делба.

цинк
Цинкот има позитивен ефект врз имунитетот, учествува во процесите на поделба на клетките и синтезата на протеини. Исто така, помага во одржувањето на здрави коски.

селен
Селенот го поддржува функционирањето на имунолошкиот систем, има антиоксидативен ефект и го промовира правилното функционирање на тироидната жлезда.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка

  Lion Kids D - Преглед на производот

  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Lion Kids D
  Back to content