Curcuma Pro - Каливита

Go to content

Curcuma Pro

Curcuma Pro
Производи од лековити билки
додаток во исхраната

60 таблети
Количина на залиха: 31
1813 ден
куркумаКурмерен со зголемена биорасположивост

Уникатната MicroActive® формула помага да се задржи зглобовите флексибилни и функционални.
25% попуст за прво купување >>
стрелка
Calivita Curcuma Pro

куркума

додаток во исхраната

Куркуминот е полифенол добиен од куркумата и претставува силен антиоксидант, но и е еден од најсилните анти-инфламаторни супстанци што го прави да биде еден од најголемите надежи за идните фармацевтски достигнувања.

За кого се препорачува?

Воспалението е органска компонента на хроничните заболувања и во однос на тоа куркуминот се применува кај артритисот, дигестивните и кардиоваскуларни болести, депресијата и многу други болести.

Curcuma Pro се препорачува за сите, веднаш, уште пред да се случат проблемите, при било какви оптоварувања на зглобовите, како и за време на препишаните терапии за артритис или други повреди. Ударната група луѓе која е потребно да го користи овој препарат без размислување се спортистите, возрасните луѓе и постарите лица, луѓе кои се бават со физичка работа или се борат со дебелината.


ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА...
Куркумата може да ве заштити од злото, а да ви донесе среќа, богатство и успех, според верувањата во Индија. Куркумата е одличен сојузник при менструални болки, вагинални инфекции, одлично делува на детоксикацијата на црниот дроб, остеоартритисот, при мозочен удар итн.
60 таблети

Дозирање
1-2 таблети на ден или по препорака на лекар

Состав
Екстракт од куркума (std. 95% куркуминоиди, 20:1) 200 мг
Екстракт од куркума (4:1) 200 мг
Микро активен куркумин (25% куркуминоиди 1:4) 25 мг
Екстракт од црн бибер (50:1) 5 мг
Триглицериди со средни ланци (MCT) 1.5 мг


Главната состојка на производот Curcuma Pro е куркума, позната по својата антиинфламаторно дејство, дополнета со екстракт од бибер и Bioperine® curcumin во уникатна форма MicroActive®, со што се обезбедува подобра биорасположивост. Производот придонесува за флексибилност и нормално функционирање на зглобовите.

Кој и што се Curcuma Про апчиња за?
Како помош во третманот на артритис.
Како помош во третманот на заеднички оштетувања.
Спортисти и сите оние кои редовно работат.
Луѓе кои имаат затегнати зглобови (на пр. Поради тешка физичка работа или дебелина).
Сите кои сакаат да обезбедат поддршка и заштита на зглобовите.

ДАЛИ ЗНАЕТЕ?
Дали знаете дека куркума тешко се апсорбира во телото? Производот Curcuma Pro со формулата MicroActive® е дури 10 пати побрз апсорбиран и поефикасен од стандардните куркума екстракти. Тоа не е исто како формуларот што го користите!
Куркума (Curcuma longa)
Курмерски (Curcuma longa) е растение кое расте во Азија во тропска зона, широко распространето низ целиот свет како светло-жолт зачин, состојка на популарниот кари. Не само што служи да се состане со вкус и арома на јадења, но исто така ги штити нашето здравје: куркума за илјадници години се користат во традиционалната кинеска медицина и индиска медицина - Ајурведата. Во овие земји таа е составен дел на кабинетот за домашна медицина - главно како антиинфламаторно и стимулирање на процесите на варење. Апликација го најде, исто така, како лек за зглобовите, за спречување на намалување на отпорот, прекумерна апетит, болки во забите, болки во градите, за време на менструалниот заздравувањето на раните и кожата промена на бојата.

Курмерија и заштита на гастроинтестиналниот тракт


Клиничките испитувања покажаа дека куркума е корисна во спречувањето на дигестивните нарушувања, како што се надуеност, повраќање и металоиди. Ја стимулира лачењето на муцинот, кој ги покрива ѕидовите на стомакот со заштитен слој. Исто така, има корисен ефект врз функцијата на црниот дроб, вклучувајќи холеретична и холагогична акција, а исто така помага да се исчисти телото од токсини.

Антиоксидативна активност на куркума


Куркумата има силни антиоксидантни својства слични на оние на витамин Ц и Е ја штитат телото од слободните радикали, што е можно подолго помага младите поддржува точни процеси на ДНК и одржува на кардиоваскуларниот систем се намалување на апсорпцијата на "лош" ЛДЛ холестерол и зголемување на концентрацијата на "добар" ХДЛ холестерол. Куркума, исто така, совршено поддржува нервниот систем, респираторниот систем, обезбедува правилно когнитивни и благотворно влијание врз зглобовите.

Дали знаете дека ... куркума куркума не е еднаква!

Истражувањата покажаа дека некои куркума екстракти се релативно лошо апсорбира и се користи од страна на телото. Затоа, новиот производ со формулата Куркума Про MicroActive® CaliVita® понудата е до 10 пати побрзо се апсорбира и поефикасно отколку стандардните екстракт од куркума. Бидејќи тоа не е исто како формуларот што го користите!

Курмерен - зачин или лековити билки?

7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Curcuma Pro - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Curcuma Pro
  Back to content