ZenThonic - Каливита

Go to content

ZenThonic

ZenThonic
Каливита Премиум
946 мл

додаток во исхраната со мангостин
Количина на залиха:
9660 ден
мангостин
Мангостин е една од највредните храна на луѓето што живеат во азиските земји, позната и како плод на боговите. Мангостин е растение со исклучителен вкус и уникатен состав, содржи, меѓу другото, и ксантони - флавоноиди со моќен антиоксиданс ефект.
25% попуст за прво купување >>
стрелка

концентриран сок од мангостин

течен антиоксидант со мангостин

Семејно пакување за ZenThonic - заштедете 25% - 3220 ден. - на клуб цената

ZenThonic е концентрат од суперовошјето мангостин. Мангостинот содржи бројни вредни состојки како што се: растителни влакна, витамини, минерали и биофлавоноиди.

 


За кого се препорачува?

ZenThonic е концентрат од суперовошјето мангостин кое има силни антиоксидантни својства. Неговите вредни состојки како: растителните влакна, биофлавоноидите, витамините и минералите ги помагаат процесите во телото, ги штитат клетките од оштетување, го забавуваат процесот на стареење, делуваат поволно на кардиоваскуларниот систем, ја помагаат функцијата на имуниот систем и ја подобруваат физичката кондиција.

- на секој на кого му е потребна адекватна антиоксидантна заштита и подобрување на функцијата на имуниот систем,

- на лица кои се чувствуваат слабо или се опоравуваат од некоја болест, со цел да ја подобрат физичката кондиција,

- на лица кои страдаат од кардиоваскуларни болести,

- на активни и пасивни шуачи, како и лица изложени на аерозагадување,

- на лица кои редовно конзумираат алкохол,

- на лица кои живеат стресен живот,

- на лица кои преферираат течни додатоци во исхраната.


Дали знаевте дека...
според легендата мангостинот кој потекнува од Малајскиот архипелаг, му бил претставуван на народот од страна на Буда, за да си овозможат подобар живот? Досегашните истражувања покажаа одлични резултати за ефектот на ксантоните од овошјето на телото, дејствувајки против воспаленија, болка, алергии, бактерии, вируси и габички. *

*Antibacterial activity of xanthones from Garcinia mangostana (L.) and their structure-activity relationship studies - Dharmaratne HR et al, Nat Prod Res. 2012 Apr 11., Medicinal properties of mangosteen (Garcinia mangostana) - Pedraza-Chaverri J,, Food Chem Toxicol. 2008 Oct;46(10):3227-39. , In vitro and in vivo anti-colon cancer effects of Garcinia mangostana xanthones extract - Abdalrahim F A Aisha et al, BMC Complementary and Alternative Medicine 2012, 12:104
4 x 946 мл

Дозирање
2-6 супени лажици дневно

Состав

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
Додатоците во исхраната не може да биде замена за балансиран мешани исхрана.
Да се ​​чува вон дофат на мали деца.

Начин на чување:
Откако се отвори, се чува во фрижидер.
Краток преглед на:
Главната состојка на ZenThonic е плод наречен mangosteen, кој е еден од најскапоцените храна на луѓето кои живеат во џунглите на Азија. Тоа е исто така се нарекува плод на боговите. Дури и сега во Азија, се смета за еден од најсветите и скапоцени плодови, но останува речиси непознати во Северна Америка и Европа.

Иако релативно непознат во Северна Америка и Европа, mangosteen (Garcinia mangostana) е еден од најскапоцените на овошје за домородните народи на Азија џунгли. Тоа не е тешко да се види зошто тоа некогаш биле наведени како "овошје на боговите". Тоа содржи големи количини на калиум, калциум, фосфор, железо, витамин Б1, витамин Б2, витамин Б6 и витамин Ц. Исто така, таа е исклучително богата со неколку корисни антиоксидантни соединенија како што се полифеноли, flavanoids и катехини.

Голем дел од неодамнешните здравствен интерес во mangosteen е затоа што тоа е веројатно најбогат природен извор на група flavanoids наречен xanthones. Xanthones се чини дека имаат исклучително чувствувате антиоксидантни својства, а со тоа се едни од најефикасните flavanoid соединенија за заштита на клетките од нашето тело од штетните ефекти на слободните радикали. Многу научници ја поддржуваат теоријата дека клеточното оштетување предизвикано од слободните радикали е една од основните причини за влошување метаболички што доаѓа со стареењето. Така, редовно внесување на висок квалитет на антиоксиданси може да го поддржат одлична здравствена состојба, и младешка виталност.

CaliVita® Zenthonic комбинира со висок квалитет mangosteen со разни други овошни сокови избрани и помеша особено за нивниот одличен антиоксиданс состојки. Исто така, тие ќе помогнат за подобрување на прекрасниот вкус на Zenthonic.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  ZenThonic - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  ZenThonic
  Back to content