Full Spectrum - Каливита

Go to content

Full Spectrum

Full Spectrum
Мултивитамини Каливита
90 таблети

комплекс од витамини и минерали
Количина на залиха: 137
776 ден
Full Spectrum - комплекс од витамини и минерали
25% попуст за прво купување >>
стрелка
Calivita Full Spectrum

природни витамини и минерали

комплекс од витамини и минерали

Производот Full Spectrum содржи речиси 30 видови на витамини, антиоксиданти, минерали и биофлавоноиди, есенцијални за функцијата на телото. Големата ефикасност на овој производ се должи на органски активните состојки во составот како и технологијата на продолжено ослободување.


За кого се препорачува?

- за одржување на здравите процеси во телото и зголемување на секојдневната виталност,

- за поддршка на имуниот систем,

- за зголемување на отпорноста на телото во периоди кога се најактивни грипот и настинките,

- во случаи на неизбланасирана диета (мала количина на овошје и зеленчук, диета за слабеење и кај вегетарјанци), за надополнување на внесот на витамини и минерали во телото,

-за помош во опоравувањето на организмот од болести.


ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА...
фолната киселина помага да се намали заморот и исцрпеноста?
90 таблети

Дозирање
1-3 таблета дневно со оброк или по препорака на лекар

Состав
Бета каротен 1500 И.Е.
Витамин Е 7 И.Е.
Витамин Ц 60 мг
Витамин Б1 1 мг
Витамин Б2 1.1 мг
Ниацин 10 мг
Пантонтенска киселина 5 мг
Витамин Б6 (пиридоксин) 1.2 мг
Фолна киселина 200 мцг
Витамин Б12 1 мцг
Холин 20 мг
Инозитол 20 мг
ПАБА 5 мг
Биотин 40 мцг
Рутин 4 мг
Лимонски биофлавоноид комплекс 4 мг
Хесперидин комплекс 2 мг
Јод 80 мцг
Калциум 187 мг
Железо 4 мг
Магнезиум 57 мг
Бакар 1.5 мг
Цинк 10 мг
Хром 25 мцг
Селен 20 мцг
Манган 3 мг
Молибден 10 мцг


Во повеќето физиолошки процеси, разните хранливи материи работат заедно за да ја постигнат планираната цел. Една таблета Full Spectrum содржи комплекс од витамини и минерали, кои имаат позитивен ефект врз функционирањето на целиот организам.

Full Spectrum е произведен со користење на технологијата на таблетите со одложено ослободување, која обезбедува нивно постепено апсорпција во крвта и константно ниво во телото.

Full Spectrum во својот состав вклучува, меѓу другите:


Витамини од групата Б
Витамини од групата Б се вклучени во одржувањето на правилното функционирање на нервниот систем и енергетскиот метаболизам.

Витамин Е
Витаминот Е и витаминот Ц помагаат да се заштитат клетките од оксидативен стрес.

Витамин Ц
Витаминот Ц дополнително го поддржува имуниот и нервниот систем, го поддржува одржувањето на соодветни психолошки функции и учествува во производството на колаген, што влијае на правилното функционирање на крвните садови, кожата, непцата, коските, забите и 'рскавицата.

јод
Јодот содржан во производот има корисен ефект врз функционирањето на тироидната жлезда и помага да се одржи здрава кожа.

калциум
Калциум е потребен за одржување на здрави коски, заби и мускули.

железо
Железото помага во правилното производство на црвени крвни клетки и хемоглобин и придонесува за одржување на нормалниот енергетски метаболизам.

бакар
Бакарот помага да се одржува нормалната пигментација на косата и кожата, има антиоксидативни својства и го поддржува правилното функционирање на нервниот систем и има позитивен ефект врз енергетскиот метаболизам.

Во денешниот зафатен свет се повеќе и повеќе луѓе обрнуваат внимание на употребливоста и практичноста. Овој производ содржи витамини и минерали кои го поддржуваат правилното функционирање на телото, во оптимална пропорција и лесно апсорбирана форма. Природниот процес на формирање хелат во многу луѓе не е многу ефикасен. Овие луѓе тешко ги апсорбираат прифатените минерали. На пример, само 2-10% од прифатените неоргански соединенија на железо се апсорбираат од телото. Минералите земени во форма на аминокиселински хелати полесно се апсорбираат и затоа се подобро користени. Телото не може да произведува минерали само по себе, туку може да се изведува само од храна. Подготовката, исто така, ги содржи потребните витамини, одговорни за оптимално функционирање на нашите физиолошки процеси. Full Spectrum е препарат произведен со користење на технологијата на продолжено дејство - "временско ослободување". Ова е особено важно за витамини растворливи во вода, бидејќи тие често се отстранат многу брзо од телото. Во овој производ активните состојки се ставаат на специјални носители, што значи дека се апсорбираат во рок од 8-12 часа. Ова обезбедува нивно постојано ниво во телото.

НЕДОСТАТОЦИ:
Симптомите на генерален недостиг на витамини вклучуваат: замор, депресија, малаксаност, влошен физички и ментален перформанс, почести заболувања како резултат на помала отпорност.
7 Причини зошто да ги избереме производите на CaliVita:
  1. Со долгогодишно докажано професионално минато, CaliVita ги нуди своите производи кои ги исполнуваат највисоките стандарди повеќе од 20 години.
  2. Ние секогаш се стремиме кон користење на природни состојки кои потекнуваат од најдобрите извори.
  3. Додека ги развивавме, користевме начини за подобра абсорпција, на пример органска форма на состојките или целиот производ.
  4. Нудиме 100% гаранција за квалитетотна нашите производи.
  5. Нашите производи подлежат на строги и повеќекратни проверки и процедури, со цел да се осигура одличниот гарантитан квалитет.
  6. Најголениот дел од нашите додатоци во исхраната се произведени во фармацевтски услови во Соединетите Американски држави.
  7. Производите се произведени според принципите на cGMP (current Good Manufacturing Practice), а исто така подлежат и на континуирани контроли и редовни проверки од страна на FDA (Food and Drug Administration). Ние работиме во тесна соработка  со локалните агенции за дозволи на истите производи, се со цел да се осигура дека нашите корисници секогаш ќе ги добијат бараните производи со највисок квалитет.

  ВАЖНО: Сите производи имаат дозвола и регистрација од Агенцијата за Храна и Ветеринарство, како и категоризации од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија, како додатоци во исхраната, со што се докажува нивниот квалитет и содржина.
  стрелка
  Full Spectrum - Осврти на производи
  Додајте коментар, стапка на производ или поставете прашање
  There are no reviews yet.
  0
  0
  0
  0
  0
  стрелка
  Гаранција за најниска цена
  Full Spectrum
  Back to content