Polinesian Noni Juice - Продавница Каливита

Go to content

Polinesian Noni Juice

Polinesian NONI
946 мл

Дозирање:
2 супени лажици (30 мл) дневно

Дозирања во пакување: 30

Состав
1000мг Нони
сок од нони лиофилизирана

Morinda citrifolia (наречена нони на полинезиски јазик) е егзотично, специјално овошје кое содржи повеќе состојки од витално значење. Polinesian Noni е комплексен производ создаден да го подобри Вашето здравје, богати со витамини, амино киселини и минерали. Тој ја овозможува здравата функција и регенерација на клетките и ги намалуваат инфламаторните процеси во телото. Исто така, учествува во процесот на детоксикација во црниот дроб и има антибактериско, антивирусно и антифунгално дејство.

За кого се препорачува?
- за подобрување на отпорноста на телото,
- за одржување на избалансирата функција на телото,
- за подобрување на енергијата,
- за надополнување на процесот на детоксикација.
Краток преглед на:
Постојат оддалечените места на Земјата, каде што блажен ефектите од цивилизација остави речиси и да нема трага. Земете балансирана со Noni производи CaliVita дека се од Полинезија, каде што домородци се уште поизложени на самоволие на природата отколку граѓаните на добро утврдените општества.

Noni (Morinda citrifolia) е единствен зимзелени фабрика домородните на Полинезија, Малезија, Австралија и Југоисточна Азија. Таа се движи во големина до максимум од 10 метри, и има правоаголна зелени овошје дека е исклучително богата со корисни микронутриенти и фитохемикалии.

Noni овошје содржи 18 видови на аминокиселини, вклучувајќи ги и сите на основните aminos, како и комплетен спектар на Б витамини. Тоа е, исто така, богата е неколку одлични антиоксиданти како витамин Ц, бета-каротен, proanthocyanadin и anthocyanadin. Таа содржи неколку важни минерали вклучувајќи калциум, магнезиум, калиум, железо, манган, и натриум. Noni е добар извор на диетални влакна soluable пектин, и содржи линолова киселина, благотворно омега-6 масни киселини.

Настрана од сите овие корисни хранливи материи, Noni, исто така, содржи важна молекула наречена proxeronin. Црниот дроб користи proxeronin да произведува xeronin, алкалоид што покажуваат истражувањата, игра улога во помагање на поддршка и одржување на протеини структури вклучени во различни метаболички процеси, вклучувајќи ензими и хормони. Нашето тело добива одредена сума на proxeronin преку нормалната исхрана, но Noni е исклучително богат со неа.

Како што околу 150 различни хранливи материи кои се идентификувани во нони овошје, тоа не е тешко да се види зошто Noni е толку популарен додаток во исхраната.

ВНИМАНИЕ!
  • Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
  • Додатоците во исхраната не може да биде замена за балансиран мешани исхрана.
  • Да се ​​чува вон дофат на мали деца.

Начин на чување:
Откако се отвори, се чува во фрижидер.
Back to content