Pro-State Power - Продавница Каливита

Go to content

Pro-State Power

Pro-State Power
60 таблети

Дозирање:
2 таблети на ден или по препорака на лекар

Состав
300мг Екстракт од плодот на пилестата палма
150мг Екстракт од лист од коприва
150мг Ленено масло
60мг Екстракт од кора од афричка слива
1мг Биоперин
15мг Цинк
80мцг Селен
2.5мг Ликопен комплекс
ново име: Pro-Stp

заштита на простатата

Бенигната хиперплазија на простатата кај возрасните мажи може да предизвика непријатни симптоми (често мокрење за време на ноќта и преку ден), но може да се третира со природни производи. Екстрактот од плодот од пилеста палма и копривата, ги намалуваат симптомите предизвикани од зголемената и воспалена простата. Копривата е позната по нејзините диуретски и прочистувачки ефекти. Цинкот и селенот не само што се одлични антиоксиданти, туку учествуваат и во правилната функција на машките репродуктивни органи.

За кого се препорачува?
- на мажи кои имаат пролеми со простатата, за намалување на симптомите,
- на мажи над 40-тата година како превенција на заболувања на простатата.

Дали знаевте дека...
зголемувањето на простатата се појавува кај половина од мажите на возраст помеѓу 51 и 60 години, а процентот е многу висок (над 90%) кај мажи над 80 години? *
Краток преглед на:
Pro-State Power е формула посебно дополнение за постарите мажи. Нејзините природни состојки може да го поддржи здраво функционирање на телото, на пример, Главна компонента видов Palmetto, помага во одржувањето на здравото функционирање на простата.

Простатата е костен големина жлезда се наоѓа меѓу вратот на мочниот меур (уретра) и дебелото црево. Таа се наоѓа само кај мажите, а тоа игра важна улога во правилното на сексуалната функција, кај постарите мажи, хормонални промени може да предизвика овој жлезди да стане зголемени (позната како бенигна хиперплазија на простата или БПХ). Зголемена простата, со притискање против уретрата и мочниот меур, може да резултира со непријатност, се намали протокот на урина, почесто мокрење, и други здравствени проблеми. Простата проблеми се доволно застапени кај постарите мажи, кои редовно простата лекарски прегледи се препорачува за сите мажи од средниот век па наваму.
БПХ е обично поврзан со промените во метаболизмот хормон кој ја зголемува стапката на плазма тестостерон, естроген, и предизвикува акумулација на дихидротестостерон (DHT), една од супстанциите иако ќе бидат одговорни за БХП. Истражувањата покажаа дека извадоци од плодот на мали палма, видов Palmetto, може да има инхибиторен ефект на конверзијата на тестостерон во DHT, и, исто така, го инхибираат двете естроген и андрогинот рецептори во клетките, без да се меша со тестостерон.

Коприва содржи неколку анти-воспалителни flavanoids, и како диуретик, се покажа за да бидат корисни во расчистување на урична киселина од телото. Исто така, коприва може да им помогне на поддршка на хормонот врзувачки протеини во крвта. Ленено семе е богат со антиоксиданси и омега-3 масни киселини, и покажа анти-воспалителни својства. Bioperin е екстракт од црн пипер и истражувања покажале дека значително го подобрува апсорпцијата на телото и користење на повеќе витамини, минерали и растителни агенси. Како антиоксиданс, Селенот ја промовира заштитата на клетки против одредени штетни ефекти на слободните радикали. Цинкот е клучен елемент во нормалното функционирање на репродуктивните органи.

ВНИМАНИЕ!
Консултирајте се со квалификуван медицински practioner пред да земете било каков додаток.
Овој производ е формулиран исклучиво за возрасни мажи. Не се препорачува за деца, малолетници, или жени.
Овој производ не е наменет да се третира, лечи или да влијае на било медицински состојби. Ако имате, или мислите дека може да имате проблеми со простатата, или било кој друг вид на медицинска состојба, бараат квалификувани медицински совет пред земање на овој производ.
Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.
Додатоците во исхраната не може да биде замена за балансиран мешани исхрана.
Да се ​​чува вон дофат на мали деца.

* Prostate health: more than just prostate cancer, Linthicum, MD, September 15, 2008, American Urological Association
Back to content